Skip to main content

2023. május 16. 12:58

Általános vallástalanodás?

Statisztikai visszajelzés, 2023

Minden eredmény kedvező, ha őszinte szembenézés és reménységgel teli cselekvés fakad belőle. Ez a belátás lehet a vigaszunk az Ipsos Global religion 2023 címmel minap megjelent, globális kitekintésű vallásosságkutatási eredményei kapcsán. A 2023 februárjában végzett online adatfelvétel módszertana felvet ugyan érvényességi kérdéseket, de ezek miatt akkor érdemes erős kétségeket megfogalmaznunk, ha egyébként más kutatások, illetve a saját tapasztalataink cáfolják a fő üzeneteket – amelyek a magyarországi egyházias vallásosságról meglehetősen negatív képet festenek.

Általános vallástalanodás? – Meghatározó-e még életünkben a vallás?

A közzétett adatok szerint Magyarország a vizsgált körben a legkevésbé istenhívő országok közé tartozik. Nálunk a megkérdezettek egyötöde válaszolta, hogy hisz Istenben, ennél az aránynál az európai országok közül csak Belgiumban és Svédországban tartják magukat kevesebben istenhívőnek (16, illetve 18%). Ez nem jelenti azt, hogy ne volna meg a transzcendencia elfogadása (ez a legmagasabb érték – 27% – a skálán), de az nem találkozik az egyházi tanítások iránti nyitottsággal az Isten keresése kérdésében, és összességében e két csoport, amely feltételezi egy „magasabb hatalom” meglétét, nálunk nem éri el a lakosság felét sem (47%), szemben a tizenhárom nyugati kultúrkörhöz tartozó ország középmezőnyével (transzcendencianyitottsági sorrendben: Amerikai Egyesült Államok 73%, Lengyelország 64%, Kanada 60%, Olaszország 60%, Ausztrália 56%, Németország 45%, Spanyolország 45%, Franciaország 44%, Nagy Britannia 43%, Belgium 42%, Svédország 41% és Hollandia 39%).

Általánosan a keresztény dominanciájú régiókat vizsgáló felmérésben hat latin-amerikai ország a legtöbb tekintetben sokkal vallásosabbnak bizonyul; a muszlim világot Törökország, Afrikát Dél-Afrika reprezentálja, mindkettő igen magas vallásossági adatokkal. Ellentétpárjuk a Távol-Kelet: Dél-Korea és Japán válaszolói nem nagyon tudtak mit kezdeni a kérdésekkel.

Általános vallástalanodás?

Az imádság gyakorisága is hasonló mintát követ, de e téren a magyar adatok még erősebben mutatják az intézményesültséggel szembeni távolságtartást. Míg a teljes minta 30%-a havonta legalább egyszeri egyházi alkalmakon kívüli imádkozásról számol be – ami szintén a keresztény középmezőny –, addig a templomi imádkozást ilyen gyakorisággal csak 11% választja. Ennél csak Belgiumból (és Japánból) érkezett rosszabb adat. A „felsőbb hatalom” tételezésének arányánál (60%) a vallások alapvető transzcendens entitásaiban való hit a mintáknak általánosan a kisebb részére jellemző (menny 52%, pokol 41%, ördög 41%, angyalok 49%), a magyar adatok pedig itt is csak az átlag mintegy kétharmadát érik el, a racionalisztikus európai trendbe illeszkedően.

A vallási tolerancia is hasonló: az összminta háromnegyede számára teljességgel elfogadható, ha más vallású emberek veszik körül. Dél-Afrika, Szingapúr és az angolszászok esetében 90% körüli az arányuk, és csak Japánban, Németországban és Dél-Koreában alacsonyabb a kétharmadnál ez az arány. A magyarok 72%-a gondolkodik így, és mindössze 6%-unk (!) tisztelné kevésbé a másik embert, ha kiderülne, hogy nincs vallásos hite. Pozitív interpretációban ez az elfogadás és tolerancia jele, de magyarázható a vallásosság csekélyebb fontosságával is. Az egyháziasság alacsonyabb magyar szintje mellett ugyanis a vallás társadalmi és személyes szerepének, hatásának megítélése kapcsán kaptunk olyan adatokat, amelyek nemcsak a teológiai reflexiónkat, hanem az egyházi működésünk tágabb összefüggéseit is érintik: a magyar mintán nem látszik, hogy a közösségi életben különösebb jelentősége lenne a vallásosságnak. Itthon sem jobb állampolgárnak nem tartják a vallásosokat, sem az ország polgárainak morálja szempontjából nem tartják jelentős tényezőnek a vallásosság jelenlétét (méghozzá a többi országhoz viszonyítva a legalacsonyabb adatokkal). Azt a sűrűn elhangzó közhelyet, miszerint a vallásos emberek boldogabbak, szintén csak honfitársaink 32%-a osztja (csak a japánok gondolják nálunk kevesebben így).

Ipsos Global Advisor Religion 2023 vallas boldogsag

Ezen persze gondolkodjanak el a politikai kereszténység világi szószólói. Ami azonban minket még drámaibban kell érintsen, az a vallásosságnak a személyt érintő definitív erejéről szóló vélemény: a magyarok mindössze 15%-a gondolja a személyiség tekintetében meghatározónak a vallásosságot, szemben a 42%-os átlaggal és a második legrosszabb 24%-os németországi adattal. Ráadásul ez az arány 14%-kal (!) alacsonyabb a hat évvel ezelőttinél, és hasonlóan romló tendenciát látunk a többi témánál is az elmúlt években. Bármilyen módszertani hiányosságai legyenek is esetleg a felmérésnek, ez a tendencia oly mértékben domináns, hogy szembe kell néznünk a belőle fakadó következményekkel.

Ipsos Global Advisor Religion 2023 vallas identitas

Ezt az adatsort nem csupán azért tartom fontosnak, mert az ideologikus bezárkózás miatt úgysem tűnik túl reményteljesnek társadalmi vonatkozású témák esetében a közös gondolkodás. Sokkal lényegesebb ennél a krisztusi örömhír átadása terén megnyilvánuló gyengeségünk: még az egyház tanításai szerint istenhívők (20%) között is legfeljebb háromnegyednyien vannak, akik számára a személyes életmegélés érdemi tényezője a vallásosságuk. Legalább erre el kell kezdenünk keresni a megoldást.

Ha érdeklik a Magyarországi Evangélikus Egyházzal kapcsolatos hírek, események, szívesen olvassa interjúinkat, riportjainkat, iratkozzon fel hírlevél-szolgáltatásunkra.
Gyülekezetimunkatárs-képzés 2024
Szélrózsa 2024 regisztráció
Evélet banner 2024-17-18
Lelkipásztor banner 2023-11

Lelkigondozás

Névtár kereső

Térképes kereső